The House Café, 2002 yılında eski bir Nişantaşı dairesinin kafeye dönüştürülmesiyle ilk şubesini açtı: THC Tesvikiye. Kısa bir zamanda menüsüne eklediği dev salataları, ana yemekleri ve pizzalarıyla bir kafe mutfağından çıkarak gurmeleri memnun eden bir restoran menüsüne sahip oldu. Menüsü ile olduğu kadar fark yaratan dekorasyonuyla da dikkat çeken Tesvikiye subesi pek çok dergiye konu oldu. Özel üretim torna ayaklı büyük ahşap masa etrafında toplanan farklı tarzlardaki ikinci el sandalyeler ve yine ikinci el aydınlatmalar dekorasyonun en belirleyici unsurları olarak karşımıza çıkarken, ardından gelecek diğer şubeler için de fikir verdi.

THC Tesvikiye 2004 yılında Hürriyet gazetesi tarafından Türkiye'nin dekorasyonu en güzel 10 kafesi arasından birinci seçildi. 2005 yılında ise Beyoğlu Tünel'de açılan ikinci şubesi ile birlikte mimarlık ve tasarım ofisi Autoban ile çalışmaya başlayan The House Café, bugün bulunduğu bölgenin karakterine ve mekanın orijinal dokusuna sadık kalarak yerleştiği tüm şubelerinde, ilg subesinde başlattığı dekorasyon kimliğini geliştirerek yeni bir tasarım ve mimari anlayışına imza atmaya devam ediyor. Mevsimlere göre çeşitlilik gösteren taze sebze ve meyvelerden oluşan menüsü ve kahve severleri bir araya toplayan özel kahve seçenekleriyle The House Café, misafirlerine rahat bir ortamda keyifli bir yemek ve sohbet imkanı sunuyor.

Bugün Teşvikiye, Ortaköy, İstinye Park, Teşvikiye Corner, Grand Pera ve Kanyon ile İstanbul'da ve franchise şubeleri ile İzmir ve Bakü'de yer alan toplam 8 şubesinde hizmet veren The House Café 2009 senesinde Timeout dergisi tarafından Yılın En İyi Yerli Restoran Zinciri ödülüne layık görüldü.

Şube sayısını arttırmasıyla beraber kurumsallaşma çalışmalarına da ağırlık veren The House Café, Balat'ta hizmete giren 3 katlı Genel Müdürlük binasında, muhasebe, finans, satın alma, maliyet kontrol, ve insan kaynakları bölümlerinden oluşan yaklasik 40 kişilik ekibiyle hizmet veriyor.

The House Café, Ramazan Üren, Canan Özdemir, Ferit Baltacıoğlu ortaklık çatısı altındadır.