Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

1979 yılında Bolu'nun Gerede ilçesinde doğdum. 4 kardeşin 3 numarasıyım.13 yaşımda çalışma hayatına atıldım. Ramazan isimli çok sevdiğimiz bir aile büyüğüm her sene yazları otellerin mutfaklarında çalışmak için güneye giderdi. 13 yaşımda yaz tatilinde, ben ve bir arkadaşım bizi de götürmesini istedik. Çalışmaya başladığımız ilk otelde mutfak maceramız maalesef çok kısa sürdü. Çalışmaya başladıktan sadece birkaç gün sonra aşçıbaşı yaşımızı bahane ederek bizi işten çıkardı. Fakat artık bir kere mutfağa girmiştik. Yılmadık, o sene aynı ekiple başka bir restoranın mutfağına geçerek tüm yazı çalışarak ve öğrenerek geçirdik.

THC de ne zaman çalışmaya başladınız? Şirket kariyer gelişiminiz nasıl oldu biraz bahseder misiniz lütfen?

Ben The House Café ailesine ilk katılanlardanım, 2002 yılında Teşvikiye The House Cafe'de çalışmaya başladım. Daha yeni açılmış olan The House Café'nin başka bir yerde şubesi yoktu. Şuan mutfak koordinatörümüz olan Coşkun Uysal, o dönemde mutfak şefimizdi. Ben ve ekip çekirdek kadroyu oluşturduk, keyifle bugünkü The House Café'nin temellerini hep birlikte attık. İşe başladıktan 2 yıl sonra yönetim tarafından, Coşkun Ustanın tavsiyesiyle Teşvikiye'nin mutfak şefi olarak atandım. 2004 Nisan ayından itibaren The House Café Teşvikiye'nin mutfak şefi olarak çalışmaktayım. Önceleri küçük bir kat ve bahçeden oluşan kafemiz, geçtiğimiz sene üst katı da bünyesine katarak büyüdü ve şuan 160 misafiri ağırlayabilen büyük bir aileyiz.

THC'de Mutfak şefi olarak çalışmanın zor ve keyifli anlarından biraz bahseder misiniz?

Mutfak içerisinde en stresli zamanlar, yeni bir menüye geçtiğimiz ilk haftalardır. Yeni menüdeki değişiklikleri ekibime dikkatli bir şekilde aktarmam, çıkabilecek tüm sorunları önceden tahmin etmem ve bunlar için çözüm üretmem gerekir. Tabii bunu en iyi şekilde başardığımızda, misafirlerimizden övgüler ve teşekkürler aldığımızda ise ben ve ekibim işimizin en keyifli anlarını yaşarız.

Bu sektörde kariyer hedefleyen arkadaşlara ne tavsiye edersiniz?

Mutfakta kariyer edinmek isteyen arkadaşlara çok çalışmalarını, sürekli kendilerini geliştirmek için araştırma yapmalarını ve sabırlı olmalarını tavsiye ederim. Mutfakta yaratıcılığın sonu yoktur, her zaman yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Bir yönetici olarak ise prensipli olmanız çok önemlidir.