Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1984 İstanbul doğumluyum. Bu sektöre ilk başladığımda 18 yaşındaydım yemek yapmasını çok seviyordum. Annem de Bolu'lu olduğu için ondan çok şey öğreniyordum. Evde ve ilk çalıştığım yerde Dilek Hanım adında diye bir şefimiz vardı ve onun yanında sıcakçı olarak işe başlamıştım. Ondan çok şey öğrendim sonra vatani görevimi yapmak için ayrıldım. Askerliğimi tamamladığımda The House Cafe'ye başladım. İlk göreve başladığım yer Tünel şubesiydi ve 1 seneye yakın sıcak tezgahında çalıştıktan sonra şirketimizin de büyümesine ve daha çok şube açmasına paralel olarak 2006 yılında açılan Hillside şubemize Mutfak Şefi Yardımcısı olarak terfi ettim.

THC de ne zaman ve hangi pozisyonda çalışmaya başladınız. Şirket içindeki kariyer gelişimizi anlatır mısınız?

2005 yılında Tünel şubemizde göreve sıcakçı olarak başladım ve güzel bir çalışma ortamımız vardı. Şefim Cengiz Ustayla birlikte her gün yeni bir şeyler öğreniyordum. 2006 yılında Hillside şubesine Şef Yardımcısı pozisyonuna terfi ettim ve bu beni çok sevindirmişti. Sonra o anki Mutfak Şefimiz özel nedenlerinden dolayı işten ayrılınca üst düzey yöneticilerimizin aldığı karar beni Şef pozisyonuna getirdi.

THC de çalışmanın zor ve keyifli yanlarından biraz bahseder misiniz?

Bana göre THC de çalışmanın gerektirdiği bazı zorluklar aynı zamanda bu işin keyifli tarafı aslında. Zorluklardan kastım THC gibi büyük ve başarılı bir şirkette çalıştığımızdan dolayı her daim dikkat etmek durumundasınız ki eğer iyi bir kariyer istiyorsanız hayatınızın her anında başarılı olmak için aynı şekilde çaba göstermelisiniz. Gösterdiğiniz bu çabanın karşılığında da zaten bu işin keyifli tarafı ortaya çıkıyor. Özellikle müşterilerimizin memnuniyetini görmek beni çok keyiflendiriyor. Sonuç olarak hizmet sektöründe ve büyük bir şirkette çalışıyoruz insanlarda bu nedenle bizi tercih ediyor. Bunun sürekliliğini sağlayabilmek de %100 müşteri memnuniyetine dayanıyor. Bunun bilincinde olup bu şekilde çalışmak hem bu işin zor kısmı hem de keyifli tarafı bana göre. Daha uzun yıllar THC'de zor ve bi o kadar da keyifli günler geçireceğimi düşünüyorum.

THC de unutamadığınız bir anınızı anlatır mısınız?

Derbi maçının olduğu bir hafta sonu günüydü ve dolayısıyla kapasiteden fazla misafirimiz vardı. Bir yandan siparişleri hazırlıyor bir yandan da açık mutfak olması nedeniyle misafirlerimizin siparişlerini almaya çalışıyorken yaşadığım yoğunluk nedeniyle büyük bir stresin altına girmiştim. O esnada bir bayan misafirimiz siparişini vermek için bara yaklaştı ve ''Ben bir Levrek Salata istiyorum fakat içinde Levrek olmasın...'' o dakikadan itibaren az önceki stresli halimden eser kalmamıştı. Unutamadığım sempatik olaylardan birisidir ve o bayanı gördükçe o gün aklıma geliyor

Bu sektörde kariyer hedefleyen arkadaşlara ne tavsiye edersiniz?

Daima iyi bir kariyer hedeflemeli¢€¦ Gün geçtikçe büyüyen ve kurumsallaşmakta olan tüm şirketlerde olduğu gibi ilk başta değişime tamamıyla ayak uydurabilmeli, yaratıcı ve pratik çözümler üretebilmeli, personel ve müşteri ile olan ilişkilere gerekli özeni gösterebilmeli , aynı zamanda da verdiğiniz hizmetin tüm standartlarını dikkate almalısınız. Kısacası daha önce de bahsetmiş olduğum gibi her konuda dikkatli olmalı kendi sorumluluklarınızın ve takımınızın sorumluluklarının yerine getirildiğinden emin olduktan sonra bu işin keyfini çıkartabilmelisiniz.