Kısaca kendinizden bahseder misiniz? 
Adım Cengiz Erdil. Evliyim, 2 çocuk babasıyım ve uzun zamandır aşçılık mesleği ile uğraşıyorum. 

THC de ne zaman ve hangi pozisyonda çalışmaya başladınız. Şirket içindeki kariyer gelişimizi anlatır mısınız?
2006 yılında The House Cafe'de Sıcak tezgahında çalışmaya başladıktan bir süre sonra Sous Chef olarak görevime devam ettim. 2 yıl bu pozisyonda çalıştıktan sonra 1 yıl ara verdim. Sonra şirketim ile yollarımız tekrar kesişti ve çalışmaya başladığımda Tünel şubesinin Mutfak Şefi olarak göreve başladım. 2009 yılından beri aynı şubede Mutfak Şefi olarak görevime devam etmekteyim. 

THC de çalışmanın zor ve keyifli yanlarından biraz bahseder misiniz? 
Bu sektörde hepimizin bildiği gibi çok kolay bir sektör değil özellikle müşteri hizmeti kavramı için en kaliteli hizmeti vermeye çalışırken hem şirketin kurumsal yapısı çerçevesinde hareket etmek hem de müşteriyi memnun etmek bazen zor olabiliyor ama her zaman ekibimizle ve şirketimizin koşulsuz müşteri memnuniyeti ile konuyu çözüyoruz. Bir de sektörün cilvesi yoğun çalışma saatleri var tabii. Bu sektörde çalışıyorsanız hafta sonu, bayram gibi kavramları biraz unutmanız gerekiyorJ Keyifli olan yanı ise tüm bu zorlukların üstesinden gelmemizi sağlıyor. Şirketimde yakaladığım aile ortamı benim için çok önemli. Sektördeki birçok işletmeye göre özlük haklarımızın üst düzeyde tutulması ve yöneticilerimiz tarafından değerli kılınmamız diyebilirim. 

THC de unutamadığınız bir anınızı anlatır mısınız? 
Sabah vardiyasında çalıştığım bir gün daha yeni kapıları açmıştık ki 15 kişilik bir grup geldi. Normalde sabah 8:00'de az kişi geldiği için biz de vardiyaya az kişi ile başlarız. Açılıştan bir süre sonra birkaç çalışan daha vardiyaya katılır. Fakat o gün kapıyı açtığımız gibi 15 kişilik bir grup gelince işler biraz zorlaştı. O sırada Coşkun Usta yukarıda grubu görünce durumu kontrol etmek için aşağıya yanıma geldi. Yardıma ihtiyacın var mı? diyerek fişi okudu bende tam evet iyi olur demiştim ki arkamı döndüğümde benim tek başıma durumu idare etme becerimi görmek için olsa gerek Coşkun Usta'yı göremedim beni bırakıp gitmişti :) Denizde tek başına boğulmadan yüzmeyi o gün öğrendim sanırım gruba hiç eksiksiz ve güzel bir kahvaltı servisi verip onları mutlu bir şekilde uğurladık. Sanırım bu anımı bütün ömrüm boyunca hatırlayacağım.

Bu sektörde kariyer hedefleyen arkadaşlara ne tavsiye edersiniz? 
İstikrarlı olmaları, işin içinde pişene kadar belli bir müddet maddi geliri sorun etmeden sektörü öğrenmeyi ve bu sürede sabırlı olmalarını, her zaman her yerde olduğu gibi iş disiplininden kopmamaları ve en önemlisi marka değeri olarak kendisini kanıtlamış bir şirkette çalışmalarıdır.