Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

1982 yılında Amasya'da dünyaya geldim. 14 yaşında aşçılık mesleğiyle tanıştım. Hobi olarak başladığım aşçılık mesleğini Amasya da 2 sene devam ettirdikten sonra içimdeki mesleki sevgi beni önce Antalya sonra da İstanbul'a sürükledi. Bu mesleği bana sevdiren dayıma sonsuz teşekkürler etmek isterim. Çalışma arkadaşlarıyla iyi bir diyalog içinde çalışmayı seven. Mesleki kariyer yapmak için özveriyle çalışan, daima ileri diyen ve düzenli bir aile yaşantısı olan bir biriyim.

THC de ne zaman ve hangi pozisyonda çalışmaya başladınız. Şirket içindeki kariyer gelişimizi anlatır mısınız?

2006 yılında Teşvikiye şubesinde soğuk tezgahında olarak işe başladım. 3 ay Teşvikiye şubesinde çalıştım, Yeni işe başladığım da şubemiz 3 gün tadilat nedeniyle kapalı kalmıştı. 3 gün Ortaköy şubesine desteğe gitmiştim. 3 gün için de yaptığım iş beğenilmişti. Ortaköy şubede kalmam istendi böylece Ortaköy maceram başlamıştı.Ocak 2008 tarihine kadar soğukcu olarak görevime devam ettim. Bu iki sene içerisinde kendimi geliştirerek sıcak, pizza ve ızgarayı öğrenmeği başardım. O sene içerisinde The House Cafe'nin her şubesine destek personel olarak çalışmaya gitmişimdir. Bir süre sonra Souschef olarak terfi ettim. 2 sene boyunca Ortaköy de çok güzel unutulmaz anılarım oldu Mutfak şefimizin izne gittiği sürelerde yerine vekaleten Mutfak Şefliği pozisyonunu yürüttüm. Bu yazıyı yazarken bile o anıları hatırlıyorum. Çalışma azmimi ve bana verilen şansları da iyi değerlendirerek 2009 Haziran ayında Corner şubesinin Mutfak Şef'i görevine terfi ettim. Halen bu pozisyonda çalışmaktayım. İnsanın istedikten sonra başaramayacağı bir iş yoktur diye düşünüyorum. Önemli olan istemektir.

THC de çalışmanın zor ve keyifli yanlarından biraz bahseder misiniz.?

The House Cafe'nin hiçbir zor yanı yok aksine çalışması çok zevkli ve keyif verici yanları var. Çalışırken saatin nasıl geçtiğini anlamasınız. Hızlı servis yaparak işten zevk alarak çalışmak isteyenin adresidir House Cafe.Tabi ki çalışma ortamını yaratmak bizlerin de elinde.

THC de unutamadığınız bir anınızı anlatır mısınız?

Ortaköy şubesinde bir gün de 2600 kişiyi ağırladığımız bir gündü... Olağanüstü bir yoğunluk yaşanmıştı. Yaptığımız hazırlıklar yetmemiş, siparişler havada uçuşuyordu. Ne yapacağımızı bilmeden çalışıyorduk. 3 tane somon salatanın somon koymadan müşteriye göndermiştim. Doğal olarak salatalar geri geldi somonları nerde diye :) :) :)

Bu sektörde kariyer hedefleyen arkadaşlara ne tavsiye edersiniz?

Öncelikle bu mesleği ve yemek yapmayı gerçekten seviyorsanız yapın derim. Mutfakta sabırlı olmalısınız ve en önemlisi kendinize hedef koymayı asla unutmayın. Çıraklıkla başladığınız bu yolda bir süre maddi kazançlarınızın çok yüksek olmasını beklememek lazım. Gerisi zamanla yeni pozisyonlar hak ettiğiniz sürece gelecektir zaten. Türkiye de yeni çıraklara ve ustalara ihtiyaç var.